OBJEKTİF ÇOCUK TESTLERİ UYGULAYICI EĞİTİMİ
Eğitim süresi 40 saat.

OBJEKTİF ÇOCUK TESTLERİ UYGULAYICI EĞİTİMİ

Eğitim İçeriği

  1. Porteous Labirentleri Testi: S.D.Porteus tarafından geliştirilmiş olan Porteus Labirentleri Testi Bağlan Torol tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 7-14 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zekâ testi olarak kullanılmaktadır. Zekânın planlama ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. 12 labirentten oluşmaktadır.
  2. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: G.H. Hildreth, N.L. Griffits, ve M.Mc. Gauvran tarafından geliştirilmiş olan Metropolitian Okul Olgunluğu Testi Ayla Oktay tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5-6 yaş arasındaki bireylere uygulanan kişinin ilkokula başlamak için hazır, verilen yönergeleri anlayan ve uygulamayı başarabilen durumda olup olmadığını belirleyebilmek için uygulanır.
  3. Okula Hazırlık Testi (OHT): 6 yaş 4 ay öncesinde anasınıfında zorlanma yaşayan ve ilkokula başlamasında tereddüt edilen çocukların temel bilgi ve becerilerini sınamaya yarar. Çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir.
  4. Peabody Resim Kelime Testi: Çocuğun dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanan bir testtir. Her kartta sekiz resmin bulunduğu önlü arkalı 50 karttan (100 Sayfadan) oluşmaktadır. Gelişim testidir ve 3-12 yaş arasındaki bireylere uygulanabilmektedir. Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.
  5. Gesell Gelişim Figürleri Testi: Bu test 3-7 yaş arasındaki gruba uygulanmaktadır. Daha çok ilkokul öncesi dönemde uygulanır. Kolaydan zora doğru sıralanmış 7 şekilden oluşur. Çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer. Kısa süreli görsel hafızayı değerlendirir. Buradan elde edilen sonuca bakılarak kabaca IQ seviyesi hakkında fikir verir.
  6. Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi: L.A. Bender tarafından geliştirilmiş olan Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Ayşe Yalın ve Oya Somer tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, 5-11 yaş arasındaki bireylere bireysel olarak uygulanır. Zekânın Görsel devinimsel motor algılamasında gerilik, bozulma, fonksiyon kaybı ve organik beyin hasarlarını saptamak amacıyla kullanılmaktadır. 9 şekilden oluşmaktadır ve bu şekilleri kişinin çizmesi istenir. Görülen ve çizilen şekillerin her bir farklılığı farklı puanlandırılarak kişinin görsel algılama puanı hesaplanır.
  7. Good Enough - Harris Bir İnsan Çiz Testi: Çocuğun yaptığı resimler aracılığı ile çocuğun zihinsel gelişimini ölçmek için kullanılan bir performans testidir. Grup olarak da uygulanabilir. 4-12 yaş arasındaki bireylere uygulanır.
  8. Kent E-G-Y Testi: 6-14 yaş arasındaki bireylerin zekâsını incelemek ve patolojiyi saptamak amacıyla uygulanır. Bilgiye ve dile dayanan bir testtir. Sözeldir, hız testi değildir.
  9. Frankfurter Dikkat Testi: 5-6 yaş arası çocuklara uygulanır. Elma ve armut resimlerinden oluşan görsel içerikli bir testidir. En fazla 90 saniyede bitirilmesi istenen test sonucunda çocuğun dikkat becerisine yönelik fikir verir.
  10. Ankara Gelişim Tarama Envanteri: 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir. Dil Bilişsel- İnce Motor- Kaba Motor- Sosyal Beceri Özbakım gelişimine yönelik değerlendirme yapılmaktadır. Bu test sadece anne baba veya çocukla daha çok vakit geçiren veya ilgilenen kişiden bilgi alınarak doldurulur.

Kimler İçin?

PDR - Psikoloji lisans mezunları

PDR - Psikoloji TEZLİ Yüksek lisans mezunları 

 PDR - Psikoloji lisans 4. Sınıf öğrencileri 


Neler Öğreneceksiniz?

 

Çocukları sağlıklı bir şekilde gözlemlemek ve gelişimlerini takip edebilmek için, gerekli olan çocuk değerlendirme araçlarını bilmek ve çocuk testlerini etkin bir şekilde kullanabilmek için yeterli donanım, bilgi ve beceriye sahip olmak.
Normal ve normal dışı davranış gösteren çocukların gelişim takibinin yapılabilmesi ve normal olmayan gelişim alanlarının saptanabilmesi için uygun değerlendirme araçlarının kullanılabilmesi.
Takvim yaşına uygun olarak beklenen gelişimi göstermeyen çocukların erken dönemde tespit edilip, gelişimsel değerlendirmelerinin yapılması, gerekli olduğu takdirde uygun yönlendirme ve müdahaleleri sağlamak için çocuklarla çalışan uzmanların donanıma sahip olmaları.


Eğitim Yeri

TÜRK PDR DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ

Eğitim Fiyatı

Türk PDR Derneği Asil üyesi: 635 TL
Türk PDR Derneği 4. SINIF Fahri üyesi: 525 TL
Üye Olmayan  PDR 4. Sınıf Öğrencisi: 575 TL
Üye olmayan PDR LİSANS/ TEZLİ YÜKSEK LİSANS mezun: 790 TL
Psikoloji Bölümü LİSANS Mezun: 790 TL
Psikoloji Bölümü TEZLİ YÜKSEK LİSANS Mezun:790 TL
Psikoloji Bölümü  lisans 4. Sınıf Öğrencisi: 575 TL


Eğitim Başlangıç ve Bitiş Tarihleri

26 Mayıs 2018 Cumartesi
27 Mayıs 2018 Pazar

Tarih hakkında:

10:00-17:00 SAATLERİ ARASINDA


Eğitmenler Hakkında

Osman ERKAN – Psikolojik Danışman / Test Formatörü

Lisans: 2002-2006 Gazi Üniversitesi - Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık

İş deneyimleri:

· 2016- .... : Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışman,

· 2012-2016: Bakırköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı