NİTELİKLİ DIŞ TİCARET PERSONELİ SERTİFİKA PROGRAMI 2
Eğitim süresi 44 saat.

NİTELİKLİ DIŞ TİCARET PERSONELİ SERTİFİKA PROGRAMI 2

Eğitim İçeriği

- Gümrük Kavramı

- Gümrükçe Onaylanmış İşlem veya Kullanım

- İthalat ve İhracat Mevzuatı

- Gümrük Birliği Uygulaması

- Gümrükte Şartlı Muafiyet Düzenlemeleri

- Gümrük Rejimleri

- Nihai Kullanım Uygulaması

- Menşei Kavramı

- Tercihli ve Tercihsiz Menşei

- Serbest Ticaret Anlaşmaları

- Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi

- Dış Ticaret İngilizcesi/Mesleki İngilizce (Dış Ticaret Terminoloji)

- Gümrük Kıymeti

- İthalat ve İhracatta Tahsil Edilen Vergi ve Mali Yükler

- Dış Ticaret Mevzuatı ve Uygulamaları

- Kambio Mevzuatı

- Teslim Şekilleri

- Ödeme Şekilleri

- Dış Ticarette Kullanılan Belgeler

- İleri düzey Microsoft Uygulamaları (Word, excel)

- Gümrük Uzlaşma Yönetmeliği

- Gümrük Yükümlülüğü

- Serbest Bölgeler

- Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu

- Etkili sunum teknikleri

- İthalatta Kullanılan İzin ve Uygunluk Belgeleri Takip ve Temini

- CE, TSE, Tarım Müsaadesi, DTS, Ölçü Ayar, IRIS, Tareks

- Yetkilendirilmiş Yükümlü

- OKSB

- Hukuk Normları Hiyerarşisi

- Gümrük Kanunu’nda Yer Alan Cezalar

- Kaçakçılık Kanunu ve 3.Madde Hükümleri

- İş Etiği Risklerinin etkin Yönetimi

- Gümrük Müşavirliği Mesleği

- Gümrük Operasyonları

- Müşteri İlişkileri

- Etkili Sunum Teknikleri


Kimler İçin?

Gümrük Müşavirliği, Lojistik, Taşımacılık ve Dış Ticarete İlişkin işlemler gerçekleştiren Dış Ticaret Erbabının ithalat veya ihracat departmanlarında çalışan kişiler ve üniversitelerin gümrük işletme, lojistik, dış ticaret, uluslararası ticaret bölümlerinden mezun olmuş kişiler programa dahil olabilirler.


Neler Öğreneceksiniz?

Bu sertifika Programı tamamlandığında katılımcılar,

 • Gümrük Kavramı
 • Dış Ticaret İşlemlerinin Kanuni Dayanakları
 • Dış Ticaret İşlemlerinin Etkin Yönetimi
 • Dış Ticaret İşlemlerinde Neden Sonuç İlişkisi
 • Kambiyo Mevzuatı
 • Ödeme Şekilleri
 • Teslim Şekilleri
 • Gümrük Rejimleri
 • Gümrük Yükümlülüğü
 • Dış Ticaret Mevzuatı Uygulamaları
 • Kaçakçılık Kanunu ve Dış Ticarette Uygulanan Cezalar
 • Etik Değerler Kavramı
 • Gümrük Operasyon Süreçleri
 • Müşteri İlişkileri
 • Etkili Sunum Teknikleri

konularında temel algılarını geliştirebilecekler ve rutin dış ticaret işlemlerinin neden sonuç ilişkinlerini kavrayarak farklı iş stratejileri geliştirebileceklerdir.


Eğitim Yeri

İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ HALİÇ YERLEŞKESİ

Eğitim Fiyatı

2.000,00 TL


Eğitim Başlangıç ve Bitiş Tarihleri

27 Ekim 2018 Cumartesi
11 Kasım 2018 Pazar

Tarih hakkında:

44 saat / 6 Gün / 3 Hafta Sonu


Eğitmenler Hakkında

Fatih UZUN

Gümrük Müşaviri, Eski Gümrük Müfettişi

1981 yılında Bursa’da doğan Fatih UZUN, İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden 2003 yılında mezun oldu. Bir süre Gelir İdaresi Başkanlığında Vergi Denetmen Yardımcısı olarak çalıştı. 2005 yılında Gümrük Müfettiş Yardımcısı olan Fatih UZUN 2009 yılında Gümrük Müfettişliğine atanmıştır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde 11 yıl Gümrük Müfettişi olarak görev yapan Fatih UZUN, gümrük ve dış ticaret hukuku, gümrük uyuşmazlıkları, gümrük davaları, sonradan kontrol ve gümrük denetimleri, gümrük ve dış ticaret ile serbest bölgeler mevzuatı ve ayrıca kaçakçılık davaları konularında uzmanlaşmıştır.

UZUN, İstanbul Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Yönetim-Organizasyon programında doktora çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli üniversite, meslek odası ve derneklerde “Gümrük ve Dış Ticaret Mevzuatı ile Uygulama- ları” konularında düzenlenen eğitim programlarında eğitmen olarak yer almıştır.

Fatih UZUN’un çeşitli dergi ve internet sitelerinde 60’dan fazla yayımlanan makalesi ile Dış Ticaret İşlemleri ve Muhasebe Uygulamaları-2013, ve “125 Soruda Gümrük Mevzuatında Para Cezaları-2015” isimli iki de kitabı bulun- maktadır.

Halen Uluslararası bir şirkette Dış Ticaret Danışmanlığı yapmakta olan Fatih UZUN, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Tayfun ZAMAN

Etik ve İtibar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Turkish Integrity Center of Excellence ve Özel Sektör Kolektif Eylem Merkezi'nin kurucusu, OECD Yolsuzlukla Mücadele Bölgesel Danışma Kurulu üyesi, Free Enterprise and Democracy Network kurucu üyesi ve B20 Yolsuz- lukla Mücadele Görev Gücü üyesi direktörü olan Tayfun Zaman, yolsuzlukla mücadele ve uyum yönetimi alanında 2 kitap ve 10’un üzerinde rehberin yazarıdır.

Ukrayna Yolsuzlukla Mücadele Ağı Strateji danışmanlığı görevini sürdüren Zaman, aralarında Dünya Gümrük Örgütü, Birleşmiş Milletler, OECD, B20 ve EBRD'nin de bulunduğu birçok uluslararası ve ulusal platformda uyum risklerinin yönetimi, yolsuzluğun sosyo-ekonomik etkileri, özel sektörde yolsuzlukla mücadele yöntemleri konusunda konuşmalar yapmaktadır.

Zaman, kurucu genel sekreteri olduğu Etik ve İtibar Derneği'nin 4. Dönem Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürmektedir.

Mustafa ÖZTÜRK

Şirket Yöneticisi
Gümrük Müşavir Yardımcısı

Mustafa ÖZTÜRK 1980 yılında Nevşehir’de doğdu. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olan ÖZTÜRK, 2015 yılında Gümrük Müşaviri Yardımcı İzin Belgesini almaya hak kazandı. 2006 yılından itibaren Universal Eğitim ve Danışmanlık A.Ş. bünyesinde Devlet Teşvikleri, Dış Ticaret ve Kambiyo Mevzuatı, Gümrük Mevzuatı ve İthalat ve İhracatta Alınan Belge İzin konularında Eğitim ve Danışmanlık hizmeti veren ÖZTÜRK, aynı zamanda Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Danışmanlığı yapmaktadır.
Mustafa ÖZTÜRK, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Erdem İLBEYİ

Gümrük Müşaviri, Ticari Diplomasi Uzmanı

Gümrük TV Kurucusu

1978 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2002 yılında Gümrük Müşavir yardımcısı olan Erdem İLBEYİ, 2008 yılında düzenlenen Gümrük Müşavirliği sınavını kazanarak Gümrük Müşaviri olmaya hak kazanmıştır. Trakya Üniversitesi Gümrük İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi – İşletme Bölümünü tamamlamış ardından, İstanbul Ticaret Üniversitesi Dış Ticaret Enstitüsü Uluslararası Ticaret Anabilim Dalı Ticari Diplomasi Tezli Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır.

İLBEYİ 2016 yılında Gümrük TV markasıyla yayın yapan bir haber ve bilgi portalı kurmuştur. Bu portal içinde Dış Ticaretin piyasasına ilişkin bilgi, eğitim, insan kaynakları ve reklamcılık çözümleri sunulmaktadır. Erdem İLBEYİ, Halen bu portalın faaliyetleri ile meşgul olmakta ve dış ticaret sahasına fayda verecek çalışmalar yapmakla meşgul olmaktadır.

Mustafa SAĞDIÇ (CEO)

Gümrük Müşaviri, Bilir Kişi

1975 İstanbul doğumludur. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler mezunu olup kariyerini Gümrük Müşavirliği üzerine şekillendirmiştir. 1994 yılında girmiş olduğu Gümrük Müşavirliği mesleğinde İstanbul Atatürk Hava Limanı başta olmak üzere Türkiye’de bir çok gümrüklerde operasyon yöneticiliği yapmıştır. 1998 yılında Gümrük Müşavir yardımcısı olan 2002 yılında Gümrük Müşaviri olmuştur. Sektörün önde gelen firmasında uzun yıllar üst düzey yöneticilik yapan Sağdıç, şu anda Tan Group şirketlerinde CEO pozisyonundadır.

2007 yılından bu yana eğitmenlik ve akademisyenlik görevini yürütmektedir. Türk Dış Ticaret Vakfı’nda gümrük ve dış ticaret konularında eğitim vermekte olan Sağdıç, İstanbul Kültür Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölümünde öğretim görevlisidir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nezdinde yürütülen donatım ve işletme malzemesi ve sivil hava taşıtları yedek parça ithal işlemleri projelerinde etkin bir işbirliği içerisinde yer almakta olup, bir çok çalıştayda görev almıştır.

Gümrük mevzuatı, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu tespiti, Dış Ticaret mevzuatı, Serbest Bölge mevzuatı ve Serbest Bölge Bilgisayar Uygulama Programı (SBBUP) konularında uzmanlıkları bulunmaktadır.

Gümrük mevzuatı, Kaçakçılık mevzuatı, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu tespiti, Gümrük vergi uyuşmazlıkları, serbest bölge mevzuatı konularında İstanbul Adliyelerinde bilirkişidir.

Umut COŞAR

Avutakat

1977 Bitlis doğumlu olan Umut Coşar, ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Kolejinde tamamlamıştır. 2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra yüksek lisansını İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birliği bölümünde tamamlamıştır. 2003 yılından itibaren Avukatlık yapmaya başlayan Umut Coşar aynı zamanda Gümrük Müşavir Yardımcısı belgesine sahip olup İngilizce bilmektedir.

Erdinç ÇİL

Gümrük Müşavir Yardımcısı

1979 yılında doğan Erdinç ÇİL, üniversite eğitimini Dış Ticaret, Adalet, İşletme Fakültesi ve Uluslararası İktisat olmak üzere 4 farklı bölümde tamamlamıştır.

Uluslararası Lojistik, Kalite ve Gümrük Yönetimi konularında Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi almış olan ÇİL, Doktora adaylık çalışmalarına devam etmektedir.

1998 yılında çalışma hayatına başlayan Erdinç ÇİL, Gümrük Müşavirliği, Lojistik ve Tamamlayıcı Kamu Hizmeti veren kurumlarda orta ve üst düzey yöneticilik yapmıştır. İstanbul Adalet Komisyonu'nda ve Bölge Adliye Mahkemesi'nde Gümrük Mevzuatı, Kaçakçılık, Uluslararası Lojistik, Ortak Transit ve Tır İşlemleri konularında ve farklı özel hukuk dallarında Bilirkişilik görevinde de bulunmuştur.

İş hayatı boyunca çalışmış olduğu kurumlarda, çeşitli STK ’larda, özel ve resmi kurumlarda; Dış Ticaret, Gümrük Mevzuatı  ve Uluslararası Taşımacılık konularında eğitimler vermiştir.

Halen Gümrük Müşavirliği ve Uluslararası Taşımacılık Hizmetlerinin yanı sıra, ANADOLU GRUBU Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı ile TAYSAD Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneğinde Mentörlük görevlerini sürdürmektedir.